ASÜ İyi Bir Altyapıya ve Değerli Bir Kadroya Sahip

Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesinin 2023 Yılı Akademik Kurul Toplantısına katılan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, bilimsel projelerin arttırılmasına yönelik her çalışmayı önemsediklerini ve gelişim odaklı bakış açısıyla ilerlemeye devam edeceklerini söyledi.

- “TÜBİTAK ve AB Projelerine Daha Fazla Önem Vermemiz Gerekiyor” -

ASÜ’deki bilimsel yayınların yaklaşık üçte birinin Fen Edebiyat Fakültesinden çıktığını ifade eden ve bu durumu “gurur verici” olarak yorumlayan Rektör Arıbaş, hâlihazırda çok iyi olan potansiyeli el birliği ile daha da iyi bir hale getirmek istediklerini kaydetti. Bir bütün olarak ASÜ’nün güzel bir altyapıya ve çok değerli bir akademisyen kadrosuna sahip olduğuna değinen Arıbaş, “Bilimsel yayınlara, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projelerine daha fazla önem vermek gerekiyor. Biz, akademisyenlerimizle birlikte öğrencilerimizin de aktif rol aldığı bilimsel aktiviteler üretmek için çalışıyoruz. Gittiğimiz her birimimizde arkadaşlarımızdan, bu yöndeki çalışmalara katkı sağlamalarını rica ediyoruz” dedi. Bilimsel üretkenlik bakımından Fen Edebiyat Fakültesinin çok iyi bir noktada olduğunu anımsatan ve akademik kadronun çok daha iyisini yapabileceğine yürekten inandıklarını ileten ASÜ Rektörü, “Tüm hocalarımızı kutluyoruz. Fakültemiz, spor ve sağlık alanındaki ihtisas projeleri ve Aksaray Teknoparkın kalkınması çalışmalarında üniversitemizin ana omurgasıdır. Çünkü tüm bilimlerin atası ve temeli olarak görülebilecek bilimler bu fakültemizde” dedi.

- “Kadromuza Güveniyor, Güzel İşler Ortaya Koyacağımıza İnanıyoruz” -

Türkiye’nin hemen her üniversitesinde olduğu gibi ASÜ’de de giderilmesi gereken bir takım eksikler olduğunu, sorunları çözebilmek için yetkili mercilerle sık aralıklarla görüştüklerini dile getiren Prof. Arıbaş, “Sorunların başında bazı bölümlerin öğrenci alamaması geliyor. Yaptığımız pek çok görüşmede de bu sorun bizlere iletildi. Konuya dair girişimlere başladık. Yükseköğretim Kurulu ile görüşüyor, beklentileri dile getiriyor ve potansiyelimizi anlatıyoruz. Bunun yanı sıra asistan alımına yönelik girişimlerimiz de var. Taleplerimizi iletmeye devam ediyoruz” dedi. Ellerinden gelen tüm çalışmaları yapacaklarını, gelişim ve büyüme odaklı bakış açısıyla ilerlemeye devam edeceklerini vurgulayan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Yeni bir ekibiz ve akademik faaliyetlerin ivme kazanması konusunda çok istekliyiz. Her türlü teklife ve öneriye açığız. Hem ekibimize hem de sizlere çok güveniyoruz. Hep birlikte güzel işler ortaya koyacağımıza inanıyoruz.” Toplantıda Dekan Prof. Dr. Yavuz Selim Çakmak da fakültenin akademik, fiziki ve idari bakımından son durumuna dair bilgiler aktardı.

Etkinlik, farklı bilimsel çalışmalarıyla başarı elde eden akademisyenlere belgelerinin takdim edilmesi ve önerilerin alınmasıyla tamamlandı.  

4602